ΞΑΝΘΗ-ΠΑΟ 0-2 ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μέσα σε δυο λεπτά ο Παναθηναϊκός έβαλε δύο γκολ με τον ίδιο παίκτη. Ο Σεμπάστιαν Λέτο σκόραρε στο 22ο λεπτό ύστερα από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, κάνοντας το 0-1.

Στο 24’ ο Ζεκά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λέτο με κεφαλιά νίκησε τον Βιβιανί γράφοντας το 0-2. Ο Γάλλος έπιασε τη μπάλα, όμως ήταν μέσα από τη γραμμή του τέρματος με τον επόπτη να τρέχει κατευθείαν προς τη σέντρα.

Ο Αργεντινός που «οδηγεί» φέτος τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα έχει φτάσει τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα σε τέσσερα ματς (Κέρκυρα 1, ΠΑΣ 1, Ατρόμητος 1, Ξάνθη 2).

Τα γκολ των «πράσινων»

Στην καλύτερη φάση της Ξάνθης στο πρώτο μέρος, στο 34΄ ο Μαρσελίνιο έκανε τη σέντρα από τα αριστέρα, ο Πόι πήρε δυνατή κεφαλιά και ο Καπίνο με φοβερή απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ. Η μπάλα πρέπει να βρήκε λίγο και στο δοκάρι.

Στο 40ο λεπτό ο Βιτόλο έπεσε άτσαλα πάνω στον Μπέρτο και δέχθηκε δίκαια τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα συνέχισε ο Παναθηναϊκός.
Ο Ζεσουάλδο Φερέϊρα πέρασε αμέσως στο παιχνίδι τον Κώστα Κατσουράνη στη θέση του Κλείτον, με τον Έλληνα μέσο να χτυπάει λίγο πριν λήξει το ημίχρονο.

Στα «Πηγάδια» βρίσκεται ο Βλάσης Τσάκας, ο οποίος μιλώντας στην κάμερα της ΝΕΤ, τόνισε:
«Ο πρίγκιπας παρακολουθεί το παιχνίδι. Κάνουμε πολύ καλή εμφάνιση. Όλα τα χαρτιά που εμείς οφείλαμε να στείλουμε είναι στα χέρια των δικηγόρων μας. Ευελπιστούμε ότι αυτή την εβδομάδα θα τελειώσει το προσύμφωνο. Αναμένεται να έρθει αυτή την Παρασκευή και θα κανονιστεί ραντεβού με τον Γιάννη Βαρδινογιάννη. Πιστεύω ότι θα έχουμε αίσιο τέλος. Όλα εκεί οδηγούν. Η πρόταση αφορά είκοσι εκατομμύρια για την πρώτη αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και 50 για τη δεύτερη μετά από 6 μήνες».