ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΑΝΦΙΛΝΤ

Έσπασαν καρδιές στο «Άνφιλντ» όπου Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 1-1. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με τον Τζέραρντ στο 68΄. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ισοφάρισαν με τον Ερνάντες στο 81΄ και στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν τον ρυθμό, την αγωνία και την ένταση να «χτυπήσουν» κόκκινο με τις χαμένες ευκαιρίες που δεν βρήκαν όμως στόχο.

Χωρίς Ρούνεϊ, Νάνι, Τσικαρίτο στην 11άδα της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήταν καλή στο πρωτό ημίχρονο και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο ντέρμπι. Ούτε και η Λίβερπουλ, όμως, ήταν ιδιαίτερα δημιουργική.

Εκανε μεν περισσότερες ευκαιρίες από τη Γιουνάιτεντ, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αλλωστε, η ομάδα του σερ Αλεξ Φέργκιουσον είχε την κατοχή της μπάλας και είχε κρατήσει το ρυθμό σε χαμηλά επίπεδα.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Λίβερπουλ κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της. Ανέβασε στροφές και πίεσε, κυρίως με στημένες φάσεις (κόρνερ και φάουλ) για να ανοίξει το σκορ.

Σε μία από αυτές, στο 68ο λεπτό, ο Στίβεν Τζέραρντ, στην πρώτη του φετινή συμμετοχή στη βασική ενδεκάδα, άνοιξε το σκορ με απευθείας φάουλ. Το τείχος της Γιουνάιτεντ άνοιξε και ο Ντε Χέα δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο αρχηγός έκανε το 1-0 και το Ανφιλντ πήρε φωτιά.

Η αντίδραση του σερ Αλεξ ήταν άμεση. Ρούνεϊ, Νάνι και Τσικαρίτο πέρασαν στο παιχνίδι τα επόμενα λεπτά για την ισοφάριση, η οποία και ήρθε στο 81ο λεπτό, επίσης από στημένη φάση.

Σε κόρνερ της Γιουνάιτεντ, η άμυνα της Λίβερπουλ δεν αντέδρασε σωστά και ο Ερνάντεθ ανενόχλητος μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε με κεφαλιά το 1-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (82`) ο Κάουτ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, αλλά ο Ντε Χέα είπε όχι με εντυπωσιακή επέμβαση.

Η πίεση της Λίβερπουλ συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Χέντερσον και τον Σκρτελ, αλλά ο ισπανός τερματοφύλακας και η... τύχη έσωσε τη Γιουνάιτεντ, η οποία κράτησε το 1-1.