Εξουδετέρωσε τη βόμβα!

Εξουδετέρωσε τη βόμβα!Αν και καρδιοχτύπησε, η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής, Μπιλμπάο με 2-1 στο «Καμπ Νου» και επανέφερε τη διαφορά από την Ρεάλ στο +5. Δύο γκολ σέρβιρε ο Αλβες.

Από νωρίς μπροστά στο σκορ βρέθηκαν οι Μπάουγκράνα, όμως το γρήγορο γκολ δεν έφερε μία εύκολη συνέχεια. Στο 4' ο Αλβες πήρε μακρινή πάσα και με τη μία γύρισε στην περιοχή για τον επερχόμενο Βίγια, ο οποίος επίσης με τη μία με το αριστερό νίκησε τον Ιραϊθόθ (1-0). Η Μπάρτσα συνέχισε να πιέζει, στο 26' είχε δοκάρι, με τον σκόρερ να σκάβει εξαιρετικά τη μπάλα, η οποία όμως κατέληε στο ορίζοντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 37' η Μπιλμπάο άγγιξε το γκολ. Ο Γκαμπιλόνδο πρόλαβε τη μπάλα στα αριστερά πριν βγει και βρήκε με σέντρα τον Γιορέντε, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, για να δει τον Πίντο να αποκρούει με το χέρι.

Στην επανάληψη, η Μπιλμπάο ξεκίνησε όπως η Μπαρτσελόνα το πρώτο μέρος. Με γκολ! Στο 49' ο Γιορέντε ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μπουσκέτς και ένα λεπτό αργότερα το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Ιραόλα, στέλνοντας από την άλλη γωνία τον Πίντο (1-1). Στο 58' η ομάδα του Γκουαρδιόλα θα μπορούσε να έχει κερδίσει και αυτή πέναλτι, όμως ο Ραμίρεθ Ντομίνγκεθ δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε καθαρί ανατροπή του Μέσι από τον Χάβι Μαρτίνεθ. Ο Αργεντινός, που στη φάση αυτή είχε κάνει εντυπωσιακή ενέργεια, πήρε την εκδίκησή του στο 77' με τον Ντάνι Αλβες να παίρνει τη μπάλα στα δεξιά και να σερβίρει στο πιάτο για το 2-1.

*Ο 23χρονος, κάτοχος της Χρυσής Μπάλας, έφτασε τα 25 γκολ στην Primera Division, ξεπερνώντας κατά ένα τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τα 41 σε όλες τις διοργανώσεις. Υπενθυμίζεται ότι πέρυσι, σε μία χρονιά στην οποία έκανε μαγικά πράγματα πέτυχε 47 τέρματα!