«Φωτιά» στην Bundesliga!

Προς φινάλε-θρίλερ οδεύει το γερμανικό πρωτάθλημα. Η Ντόρτμουντ άφησε δύο βαθμούς στο Αμβούργο, ισοφαρίζοντας μάλιστα στις καθυστερήσεις σε 1-1 την ομώνυμη ομάδα για την 29η αγωνιστική κι έτσι αν την Κυριακή η Λεβερκούζεν κάνει το καθήκον της απέναντι στην αδύναμη Ζανκτ Πάουλι, θα πλησιάσει στους πέντε βαθμούς, ισάριθμες αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ δεν έκανε λάθος και μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε στο 39’ ο Πέτριτς από τον Χούμελς, αλλά παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι στο 78’ ο Μπεν Χατίρα άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπλαστσικόφσκι με βολέ κατάφερε να σώσει το βαθμό για τους πρωτοπόρους. Έτσι η Ντόρτμουντ έφτασε τους 66 βαθμούς έναντι 58 της Λεβερκούζεν, ενώ το Αμβούργο έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση ενός βαθμού την πέμπτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Η Μπάγερν Μονάχου πέταξε άλλους δύο βαθμούς μένοντας στο 1-1 με τη Νυρεμβέργη και υποχώρησε στην τέταρτη θέση. Το γρήγορο γκολ του Μίλερ (5’) δεν στάθηκε αρκετό για τους φιλοξενούμενους στο βαυαρικό ντέρμπι, αφού ο Άιγκλερ στο 60’ ισοφάρισε.

Το Ανόβερο δεν άφησε αναξιοποίητο το δώρο της Μπάγερν και νικώντας με 2-0 τη Μάιντς επέστρεψε στην τρίτη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 45’ με δέκα παίκτες, καθώς ο Νοβέσκι ανέτρεψε εντός περιοχής ανέτρεψε τον Στιντλ, που βρισκόταν σε θέση για γκολ.

Η Σάλκε δεν έμεινε στο θρίαμβο του Μιλάνου απέναντι στην Ίντερ κι επικράτησε 1-0 της Βόλφσμπουργκ στη «Φέλτινς Αρένα» σημειώνοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς με τον Ραλφ Ράνγκνικ στον πάγκο. Ο Χουράδο στο 76’ πέτυχε το γκολ της νίκης για τους «βασιλικούς μπλε», που είχαν ξανά στο βασικό σχήμα τον Κυριάκο Παπαδόπουλο κι εκτός αποστολής τους Χαριστέα και Πλιάτσικα. Οι «λύκοι» βρίσκονται στη 16η θέση με 28 βαθμούς και διατρέχουν σοβαρό κίνδυνο υποβιβασμού.

Τέλος, σπουδαία νίκη επί της Χόφενχαϊμ με 3-2 πήρε η Φράιμπουργκ και συνεχίζει να ελπίζει στην έξοδο στο Europa League, αν και οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν από το 33’ με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Κρμας (ανέτρεψε τον Εμλάπα στην περιοχή πριν βγει σε τετ-α-τετ).