Μακάμπι-Παναθηναϊκός 30-33 (Ημίχρονο)

Μακάμπι-Παναθηναϊκός 30-33 (Ημίχρονο) Σύνοψη πρώτης περιόδου: Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ και προηγήθηκε με 4-0 έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και καλή αμυντική συμπεριφορά. Δύο ολιγωρίες και κάποια λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στη Μακάμπι να ισορροπήσει και να ισοφαρίσει (8-8). Η επιμονή των «πρασίνων» να περνούν την μπάλα κοντά στο καλάθι δικαιώθηκε όταν στα μισά του δεκαλέπτου ο Σχορτσανίτης φορτώθηκε με δεύτερο φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο, ωστόσο τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου οι Ισραηλινοί πήραν το πρώτο τους προβάδισμα (11-13). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν πτοήθηκαν, αλλά περιορίζοντας τη δράση του Πάργκο και «χτυπώντας» διαρκώς με πικ-εν-ρολ έτρεξαν ένα σερί 7-0 (18-13) κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 22-15.

Σύνοψη δεύτερης περιόδου: Η Μακάμπι με οδηγό τον Τσακ Έιντσον (που έφτασε τους 12 πόντους μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου) και τη ζώνη του Μπλατ να προκαλεί δυσκολίες στον Παναθηναϊκό κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει στο -3 (27-24) και λίγο αργότερα στο καλάθι (29-27) με τον Μπλου να πετυχαίνει το πέμπτο τρίποντο της ομάδας του σε δέκα προσπάθειες, την ώρα που το «τριφύλλι» μετρούσε 1/7 από τα 6,75μ.. Η Μακάμπι έφτασε και σε απόσταση ενός πόντου (31-30), αλλά ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ένα καλάθι του Σάτο και διαφορά τριών πόντων, 33-30.